Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat.
Spēkozols | Dižkoku atbrīvošana
15524
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-15524,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled, vertical_menu_hidden, vertical_menu_width_260,qode-title-hidden,side_menu_slide_with_content,width_470,qode-theme-ver-14,qode-theme-starflix,hide_inital_sticky,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Dižkoku atbrīvošana

 

Dižkoku atbrīvošana

 

Dabas retumu krātuves dižkoku atbrīvotāji Nelupu ozolu talkā Kuldīgas pusē 2017. gada 14. oktobrī.

Latvija ir varena Eiropas dižkoku lielvalsts. Katram no mums līdzās ir kāds ainavisks koks, dižkoks. Ieskaties ceļmalā, tīrumā, mežmalā, parkā vai savas mājas pagalmā. Vai Tavs koks ir skaists un sakopts? Varbūt tā pakājē aug krūmi, kuplo vainagu nomāc citi tuvu augoši jaunie koki, ap stumbru vijas stieples vai nokarājas kaltuši, aizlūzuši zari? Varbūt Tavs spēkozols ir dižozols ar stumbra apkārtmēru 4m un vairāk? Vai varbūt tas ir sasniedzis 32m augstumu? Atceries, ka aizsargājamā, attīramā teritorija ap dižkokiem ir 10m no vainaga projekcijas uz zemes.

 

Skautu vadītājs Nelupu ozolu talkā

Latvijas dižkoki gaida atbrīvošanu! Spēkozols pievienojas dabas retumu un dižkoku pētnieka Gunta Eniņa aicinājumam turpināt reiz Imanta Ziedoņa aizsākto diškoku atbrīvošanu, lai uz Latvijas simtgadi mūsu zemes dižie un varenie koki plestu savus zarus stalti un brīvi! Pamesto māju pagalmi, gatves, ganības, pļavas un sviedriem slacīti tīrumi aizaug ar drūmiem krūmiem, un krūmi pāraug gari izstīdzējušos kokos, kas sniedzas pāri zemzarīšu virsotnēm, lai atņemtu tiem sauli. Spēkozoli, gadsimtu milži bija un ir Saules koki. Ielenktie dižkoki smok bez gaismas kā gūstekņi cietumā un pārvēršas kropļos ar nokaltušiem aizlauzto zaru elkoņiem. Dižkoku bojāeja sākas ar apakšējiem, visvairāk noēnotajiem zariem un izplatās kā sērga uz augšu, uz galotni. Simtgadīgais ozols augšanu garumā ir pabeidzis, vairs nespēj mainīt sava auguma plato uzbūvi, viņš sauc palīgā!

 

Dižkoku atbrīvošana ar jaunu vērienu atsākās 2016. gada Lielās talkas laikā, kad 23. aprīlī vienotā darbā izgāja tūkstošiem labticīgu un čaklu cilvēku. Šīs talkas reizē, atsākās dižkoku atbrīvošana sētās, novados, pilsētās, skolās. Šis ir varens dižkoku atbrīvošanas kustības turpinājums, lai arī nākamajos gados dižkoku atbrīvošana izvērstos plašumā, skaistumā un dziļumā.

 

Randiņš pie spēkozola