Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat.
Spēkozols | Spēkozolu birzs
15514
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-15514,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled, vertical_menu_hidden, vertical_menu_width_260,qode-title-hidden,side_menu_slide_with_content,width_470,qode-theme-ver-14,qode-theme-starflix,hide_inital_sticky,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Spēkozolu birzs

 

Trejdeviņi ozoli līdzsvarotai pasaulei

 

 

Turpinot mūsu senču tradīcijas, veidot līdzsvarotu pasauli ap sevi, nolēmām savas Medņu viensētas 200 gadskārtā, atstāt dabas mantojumu nākamajām paaudzēm un vienā no Medņu pļavām, mežmalā uzsākt stādīt jaunu ozolu audzi Spēkozolu birzi, lībiski: Joudtämšt. Pēc skaistas līgošanas, 2011. gada 24. jūnijā, Jāņu dienas pusdienas laikā, krietnā radu un draugu pulkā devāmies stādīt pirmos deviņus ozolus.

 

Spēkozolu birzs uz divu seno pasaules svētvietu ass

 

 

Jaunajā Spēkozolu birzī ir latviešiem maģisks skaits ozolu – trejdeviņi. Tas simbolizē turpinājumu, pasaules uzbūves formulu, kurai nav ne sākuma, ne beigu. Īpašu Spēkozolu birzi padara tās izvietojums uz seno svētvietu Dienvidamerikas Inku Maču Pikču un Senbaltu Pokaiņu savienojošās DR ass pagarinājuma, kas šķērso Vidrižu pagastu. Šis interesantais ģeogrāfiski mitoloģiskais fakts atklājās lasot senatnes pētnieka Ivara Vīka grāmatu Mūsu dižā senatne. Jaunās birzs ozolu izvietojums simboliskā saules staru veidā ir pieskaņots šai DR asij, kas ir arī Saules rieta virziens Ziemas saulgriežos, kā arī D un DR debess pusēm.

 

 

 

Savā kāzu dienā 2011. gada augustā vienu ozolu iestādīja mūsu draugi Liene un Mārtiņš, bet 2012. gada pavasara 26. maija burvīgā rītā saimnieks Ivars kopā ar saviem Nordea Finance kolēģiem Meža dienu ietvaros iestādīja vēl astoņus ozolus. Trešajā pavasarī 2013. gada 3. maijā Medņu saimieki Ivars un Kārlis Šmiti iestādījām vēl deviņus ozolus, noslēdzot birzs stādīšanu, līdz ar to Spēkozolu birzī aug visi trejdeviņi ozoli. Tagad, nākamajos gados kopsim jaunos ozolus un sargāsim tos no meža zvēriem, lai tie ieaug spēcīgi un skaisti.

 

Mums, pirmo ozolu stādītājiem, Spēkozolu birzs jau ir kļuvusi īpaša. Šī kļūst par skaistu vietu, kur atpūsties, sakārtot domas, nomierināt prātu un uzrunāt Dievu. Ņemot vērā, ka birzs aug vēsturiskajās lībiešu zemēs, lībiešu mantojumam veltītajā 2023. gadā, konsultējoties ar Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Somugristikas centru, Spēkozolu birzs nosaukums tika iztulkots arī lībiski – Joudtämšt.

 

Jaunā birzs ir iekļauta Spēkozolu pārgājiena maršrutā un ir viens no Pasaules skautu kustības (WOSM) Messengers of Peace skautu labo darbu projektiem. Birzij Vidrižu pagastā ir piešķirts vietējas nozīmes aizsargājamas dabas teritorijas statuss.

 

Spēkozolu birzs plāns. Ivara Šmita idejas skice Ivara Vīka grāmatas “Mūsu dižā senatne” atvērumā.