Brīvdienu māja Medņi

medniarpukem.jpgMedņi ir latviešu viensēta ar divu gadsimtu vēsturi. Šajā harmoniskajā, dabas un cilvēka radītajā vietā esam izveidojuši brīvdienu māju, kur nesteidzīgi atpūsties, gūt enerģiju, sakārtot domas un rast iedvesmu! Medņu viesiem rādām mūsu senču mākas spēka un līdzsvara atjaunošanā ar ozolu enerģiju.
Brīvdienu māja Medņi ir profesionālās lauku tūrisma asociācijas Lauku Ceļotājs biedrs kopš 2003. gada. Medņi atrodas 70 km no Rīgas, 23 km no Saulkrastiem un 20 km no Limbažiem. Piebraukšana ir ērta no divām pusēm, 4,6 km no Vidrižu centra vai 3,1 km no Igates pils. (Karte) Medņos iespējams apmesties trīs veidos: brīvdienu mājā, teltīs vai treileros kempingā Skautu pļava.

Plašajā Medņu viensētas pagalmā ir vairākas atpūtas vietas gan saulainā pļavā, gan šūpuļtīklā kļavu paēnā. Pie dīķa omulīga starki.jpgugunskura un piknika vieta. Dīķa ēnainajā krastā atrodas Medņu svētozols, kas ir apkaimes enerģētiski aktīvākā vieta. Bērniem rotaļu laukums ar smilšu kasti un šūpolēm. Vieta aktīvām spēlēm pļavā blakus augļu dārzam. Senas akmens mājas drupās, skursteņa galā stārķu ģimenes ligzda. Vasaras nogalē dārzā daudz jāņogu, ērkšķogu un upeņu. No Medņiem pāri tīrumam ved taciņa uz 200 m. attālo Aģes upi un Aģes dižozolu. Lai sajustu latviešu svētāko koku ozolu spēku, izbaudītu tīrumu un dabīgo pļavu skaistumu un meža dzīves ritumu, vērotu putnus un meža zvērus, piedāvājam doties 2,9 km garajā Spēkozolu pārgājienā.

Apmešanās brīvdienu mājā

Medņu viesu rīcībā ir trīsdesmitajos gados celta guļbaļķu dzīvojamā māja. Šeit jūtams omulīgais Latvijas lauku saimniecības gars. Viesu rīcībā mājas daļa ar atsevišķu ieeju. Pieci cilvēki var ērti izmitināties divās guļamistabās ar virtuvi, ēdamistabu, dušas telpu un tualeti. Vienā no guļamistabām ir arī bērnu gultiņa. Pieejamas arī divas papildus vietas. Virtuvē ledusskapis, gāzes plīts un visi nepieciešamie trauki un virtuves piederumi. Mājas bēniņos sadzīves priekšmetu muzejs ar senču lauku istabu.

gulamistaba1.jpgdzivojamaistaba.jpgvannasistaba.jpg

Apmešanās ar teltīm un treileriem

Medņu viesiem, kuri vēlas apmesties teltīs vai savos auto treileros, piedāvājam kempingu Skautu pļavā. Pļava ir norobežota ar staltu liepu un lazdu rindu un jaunu bērzu birztalu, kurā romantikas cienītāji atradīs slēptas telšu vietas. Pļavā ir dzeramā ūdens pieslēgumi, elektrība, un tualete. No kempinga ugunskura vietas vakaros var vērot kā aiz tīruma pār mežu galiem riet saule. No Skautu pļavas pāri tīrumam ved taciņa uz 200 m. attālo Aģes upi, kurp rītos un vakaros kempinga viesi dodas mazgāties.

 skautuplava.jpgimg_2737.jpg

Pakalpojumu cenas 2017. gada sezonai  

Atpūtai

EUR

Spēkozolu pārgājiens
ziedojums

Kompleksa īre līdz 5 cilvēkiem. 3 istabas, virtuve, dušas telpa, tualete, pagalms ar atpūtas, piknika vietām un bērnu rotaļu vietu:

 

                                                   diennakts (līdz 6 dienām)

41,2

                                                   nedēļa

241

                                                   vairāk par 7 dienām 10% atlaide

 

Nakšņošana vienai personai līdz 12 stundām (gultasvieta, dušas telpa, tualete).
20% atlaide bērniem, jaunākiem par 11 gadiem.

17 

Nakšņošanas papildus vieta vienai personai līdz 12 stundām (gulēšana saliekamā gultā vai uz matrača, duša, tualete)
20% atlaide bērniem, jaunākiem par 11 gadiem.

11,3

Mājdzīvnieka uzturēšanās diennakts

5,7

Kompleksa īre Jāņos (20.06.-26.06)

 

                                                   diennakts (līdz 6 dienām)

82,5

                                                   nedēļa

455

Kempings Skautu pļavā

 

Nakšņošana teltī vienam pieaugušajam diennaktī
20% atlaide bērniem, jaunākiem par 11 gadiem

3,5 

Vienam treileram diennaktī (ūdens pieslēgums, elektrība, tualete)
vairāk par 7 dienām 10% atlaide

11,3 

Sagaidīšana un transports

 

Sagaidīšana autobusa pieturā pie Igates pils

8,5

Sagaidīšana Rīgā un transports uz Medņiem līdz 3 cilvēkiem

35,5

Transports no Medņiem uz Rīgu līdz 3 cilvēkiem

35,5

 

 

   

Pakalpojumi

Tips Daudzums Informācija Attālums
Pārgājiens 2,9 km Spēkozolu pārgājiens  
Peldvieta   Aģes upe 200 m
Grills 1 gab    
Velosipēds 2 gab    
Laukums sporta spēlēm      
Telpas svinībām 18 pers    
Bērnu gultiņa 1 gab    
Tuvākā autobusa pietura   Igate 3,1 km
Sagaidīšana tuvākajā pieturā   Igate 3,1 km
Telts vieta 10 gab    
Treilera pieslēgums 3 gab    
Spēle   Šautriņas, novuss, badmintons, bumbas  
Vieta atpūtai ar bērniem   Smilšu kaste, šūpoles  
Ogošana, sēņošana      
Fēns      
Gludeklis      
Elektriskā tējkanna      
Ledusskapis      
Gāzes plīts      
TV   Programmas latviski, angliski, krieviski  
Saimnieki runā angliski      
Saimnieki runā krieviski  

Kontaktinformācija

Saimnieki
Kārlis Šmits (latviski, krieviski)
tālrunis +371 2 6565 914
megoms@inbox.lv
Ivars Šmits (latviski, angliski, krieviski)
tālrunis +371 2 6380 555
ivars@spekozols.lv

Adrese
„Medņi”
Vidrižu pagasts
Limbažu novads, LV-4013
Latvija

Koordinātes
N 57°22,691' E 24°38,260'


Skatīt lielāku

 

Medņu viensētas vēsture

Medņu viensēta arhīva materiālos pieminēta jau 1811. gadā. Tā uzrādīta arī 1839. gadā izdotajā Lielvidzemes kartē.

Pirmā dzīvojamā koka māja atradās apmēram 300 m. uz Dienvidiem no pašreizējām ēkām, toreiz meža ielokā pie “lielā akmens”. Igates muižas barons tur izmitināja savus kalpus. Netālu no mājas, meža vidū, blakus nelielai pļaviņai bija barona medību namiņš ar balkonu. Pļaviņā riesta laikā pulcējās skaisti putni – medņi. No tā arī cēlies saimniecības nosaukums Medņi.mednupukes.jpg

19. g.s. beigās Igates muižas barons fon Pistolkors Medņos blakus medību namiņam uzbūvē trīs akmens ēkas rentnieku izmitināšanai. No tām dzīvojamā māja būvēta 1880. gadā, kūts 1892. gadā, stallis/klēts 1894. gadā. Tajā laikā Medņos aramzeme bija tikai 3 ha. Rentnieku saimniekošana no 1880. līdz 1895. gadam Igates muižas baronu neapmierina. Tāpēc barons 1895. gadā saimniekošanu Medņos uztic savam muižas staļmeistaram, vēlāk stārastam Augustam Šmitam (1865-1937). Līdz 1927. gadam Šmitu ģimene, izcērtot mežu, lienot līdumus paplašina Medņu aramzemi līdz 20 ha. Attīstās lopkopība, graudkopība. Augusta un Līzes Šmitu ģimenē aug seši bērni.
1927. gadā Augusts Šmits tiesības uz Medņu īpašumu dāvina savam dēlam Osvaldam Šmitam (1895-1981) ar kopējo zemes un meža platību 64 ha. Turpinās straujš saimniecības uzplaukums: 1929. gadā uzbūvē vāgūzi, 1930. gadā cūku kūti (nopostīta kolhoza laikā), 1931. gadā atjauno nodegušo pirts ēku (nopostīta kolhoza laikā), 1932. gadā uzbūvē lielu labības šķūni un riju (nopostīta kolhoza laikā). Kolhoza laikā nopostīts arī vēsturiskais medību namiņš. 1934. gadā tiek pabeigta koka guļbūves dzīvojamā māja. Tad arī Šmitu ģimene no akmens mājas pārceļas uz jaunbūvēto koka māju. 1935. gadā uzbūvē gubeni.

Līdz 1940. gadam Medņu saimniecība bija viena no turīgākajām Vidrižu pagastā. Lauksaimniecības produkciju eksportēja uz ārzemēm. Tas deva labus ienākumus. Mājās bija elektrība, tālrunis, radio. Tika plānots iepirkt vācu traktoru.

Sākās II pasaules karš. Pēc kara, Padomju okupācijas laiks. 1947. gadā Medņus iekļāva kulaku saimniecību sarakstos. Saimniecībai apzināti tika uzlikti nenomaksājami nodokļi, jo režīmam bija jāpanāk kulaku, kā šķiras, likvidācija. 1949. gadā Padomju vara par nenomaksātajiem nodokļiem atsavina visu saimniecības īpašumu. 1949. gadā visa Šmitu ģimene, ieskaitot mājkalpotājas, tika ierakstīta deportējamo ģimeņu sarakstā. 1949. gada 25. marta naktī no Vidrižu pagasta uz Sibīriju izveda 11 saimnieku ģimenes. Šmitu ģimenei izdevās izvairīties no deportācijām, pateicoties bijušā Medņu kalpa, tajā laikā jau pagasta kompartijas aktīvista, slepus dotajai informācijai par plānu mūsu ģimeni nākamajā naktī izvest. Vairākas naktis saimnieks Osvalds Šmits slēpās mežmalas pļavas siena šķūnī, meita Rasma palika pie paziņas Vidrižos, dēls Kārlis Rīgā, bet dēls Jānis pie vecāsmātes Vidrižu „Austrumu” mājās. Šmitu ģimene bija spiesta pārcelties uz dzīvi Rīgā. Vidrižos sākās kolhoza laiki. 1949. gada jūnijā Osvalu Šmitu Rīgā arestēja un notiesāja par nodokļu nemaksāšanu. Medņos ierīkoja kolhoza lopu fermu.

Pēc Latvijas brīvvalsts atjaunošanas LR Augstākā tiesa 1990. gada jūlijā Osvaldu Šmitu reabilitē. 1995. gadā Medņu īpašumu ar nolaistām un pussagruvušām ēkām, 4 no 10 ēkām, atgūst Osvalda Šmita vecākais dēls Kārlis Šmits (1933). Sākumā Kārlim ar sievu Laimu bija plāni nodarboties ar lauksaimniecību, taču ejot laikam tie mainās. Labāk saglabāto dzīvojamo ēku sāk restaurēt ar mērķi nodarboties ar lauku tūrismu. Sakop sapostīto apkārtni un zemi iznomā. 2003. gada oktobrī Medņi iziet asociācijas Lauku Ceļotājs atestāciju un kļūst par 3 zvaigžņu brīvdienu māju. 

smiti.jpg2003. gada decembrī par Medņu īpašnieku ceturtajā paaudzē kļūst Kārļa un Laimas Šmitu dēls Ivars Šmits (1977). Kārlis, Laima, Ivars ar sievu Dagniju turpina saimniekot. Medņi ir iecienīta brīvdienu māja ar patīkamu un iedvesmojošu Latvijas lauku vidi, kuru apmeklē gan vietējie, gan ārvalstu tūristi. Lai paplašinātu Medņu teritoriju un atpūtas iespējas, 2006. gadā Ivars iegādājas papildus 10 ha Medņiem uz Rietumu pusi pieguļošo pļavu ar ozolu un bērzu birztalu. 2009. gadā Ivars rada Spēkozola ideju un preču zīmi. 2010. gada pavasarī, kā pirmais pakalpojums ar jauno preču zīmi tiek atklāts Spēkozolu pārgājiens.

 
Ekrantapetes
Ekrantapetes
Ekrantapetes
Ekrantapetes


Kalendārs

PirOtrTreCetPieSesSve
 123
45678910
11121314151617
181920
21
222324
252627282930 
Vasaras saulgrieži

Brīvdienu mājā Medņi


Mīli savu spēkozolu!


Ej pie ozola!
Baudi ozolu diženumu!
Sakop savu spēkozolu!
Noglāsti ozolu!
Sveicinies ar ozolu!
Gūsti ozola enerģiju!
Jautā ozolam palīdzību!
Stāsti draugiem par ozoliem!
Iestādi savu spēkozolu!
Uzkāp ozolā!

Latvijas dižkoku karte

dizkoku karte


Spēkozola draugi

www.dabasretumi.lv
www.vidrizi.lv
www.saulesrits.lv
www.skauti.lv

 Logo

Profile for Poweroak

Profile for Eyesgreen

 Flag Counter

 


Lapas izveidē izmantotie materiāli: Guntis Eniņš "100 dižākie un svētākie"; Prof. Pēteris Šmits "Latviešu tautas ticējumi"; Autoru kolektīvs "Mitoloģijas enciklopēdija" 2. sējums.