Dižkoku atbrīvošana

Latvija ir varena Eiropas dižkoku lielvalsts. Katram no mums līdzās ir kāds ainavisks koks, dižkoks. Ieskaties ceļmalā, tīrumā, mežmalā, parkā vai savas mājas pagalmā. Vai Tavs koks ir skaists un sakopts? Varbūt tā pakājē aug krūmi, kuplo vainagu nomāc citi tuvu augoši jaunie koki, ap stumbru vijas stieples vai nokarājas kaltuši, aizlūzuši zari? Varbūt Tavs spēkozols ir dižozols ar stumbra apkārtmēru 4m un vairāk? Vai varbūt tas ir sasniedzis 32m augstumu? Atceries, ka aizsargājamā, attīramā teritorija ap dižkokiem ir 10m no vainaga projekcijas uz zemes.

Simtgade nāk, Latvijas dižkoki atbrīvošanu gaida! Spēkozols pievienojas dabas retumu un dižkoku pētnieka Gunta Eniņa aicinājumam turpināt reiz Imanta Ziedoņa aizsākto diškoku atbrīvošanu, lai uz Latvijas simtgadi mūsu zemes dižie un varenie koki plestu savus zarus stalti un brīvi! Pamesto māju pagalmi, gatves, ganības, pļavas un sviedriem slacīti tīrumi aizaug ar drūmiem krūmiem, un krūmi pāraug gari izstīdzējušos kokos, kas sniedzas pāri zemzarīšu virsotnēm, lai atņemtu tiem sauli. Spēkozoli, gadsimtu milži bija un ir Saules koki. Ielenktie dižkoki smok bez gaismas kā gūstekņi cietumā un pārvēršas kropļos ar nokaltušiem aizlauzto zaru elkoņiem. Dižkoku bojāeja sākas ar apakšējiem, visvairāk noēnotajiem zariem un izplatās kā sērga uz augšu, uz galotni. Simtgadīgais ozols augšanu garumā ir pabeidzis, vairs nespēj mainīt sava auguma plato uzbūvi, viņš sauc palīgā!

Dižkoku atbrīvošana atsākās 2016. gada Lielās talkas laikā, kad 23. aprīlī vienotā darbā izgāja tūkstošiem labticīgu un čaklu cilvēku. Šīs talkas reizē, atsākās dižkoku atbrīvošana savās sētās, novados, pilsētās, skolās. Šis ir labs sākums, lai nākamajos mēnešos un gados dižkoku atbrīvošana izvērstos plašumā, skaistumā un dziļumā.

Randiņš pie spēkozola
Ekrantapetes
Ekrantapetes
Ekrantapetes
Ekrantapetes


Kalendārs

PirOtrTreCetPieSesSve
 123
45678910
11121314151617
181920
21
222324
252627282930 
Vasaras saulgrieži

Brīvdienu mājā Medņi


Mīli savu spēkozolu!


Ej pie ozola!
Baudi ozolu diženumu!
Sakop savu spēkozolu!
Noglāsti ozolu!
Sveicinies ar ozolu!
Gūsti ozola enerģiju!
Jautā ozolam palīdzību!
Stāsti draugiem par ozoliem!
Iestādi savu spēkozolu!
Uzkāp ozolā!

Latvijas dižkoku karte

dizkoku karte


Spēkozola draugi

www.dabasretumi.lv
www.vidrizi.lv
www.saulesrits.lv
www.skauti.lv

 Logo

Profile for Poweroak

Profile for Eyesgreen

 Flag Counter

 


Lapas izveidē izmantotie materiāli: Guntis Eniņš "100 dižākie un svētākie"; Prof. Pēteris Šmits "Latviešu tautas ticējumi"; Autoru kolektīvs "Mitoloģijas enciklopēdija" 2. sējums.